Ohlédnutí za sezónou mladých Hornetů

Trenéři mladších kategorií zhodnotili předčasně ukončenou sezónu

Ohlédnutí za sezónou mladých Hornetů

Na konci dubna, tedy právě nyní, měly finišovat všechny soutěže sezóny 19/20. Bohužel situace u nás i ve světě přinesla předčasné uzavření ročníku před více než měsícem. Došlo k ukončení soutěží, ale na delší čas jsme museli omezit i tréninkovou činnost. Než se budeme moci vrhnout do další práce, připomeňme si uplynulou sezónu očima trenérů.


Elévové

V ukončené sezóně jsme začali aplikovat nový tréninkový model, který nám umožnil lépe pracovat s hráči na různé výkonnostní úrovni. Docílili jsme toho, že jsme se mohli efektivně věnovat jak hráčům, kteří ještě plně nezvládají základní florbalové dovednosti, tak také těm hráčům, kteří již mají kvalitu trénovat i s mladšími žáky. Na základě letošní zkušenosti hodláme tento model využívat i pro následující sezónu.

Další změnou v uplynulé sezóně bylo vytvoření dvou turnajových družstev. Cílem bylo zapojení většího počtu dětí do zápasů, tak aby si vyzkoušely atmosféru na turnajích. Efekt to mělo jak sportovní (více času na hřišti), tak zároveň i motivační (porovnávat se s ostatními hráči z dalších klubů). Posledního turnaje se mohli díky tomuto rozšíření účastnit i vybraní hráči z kategorie přípravek, a sbírat cenné zkušenosti.

Samotná hra se odvíjela od principů, které jsme si společně s hráči stanovili na začátku sezóny. Prioritou pro nás byla hra založená na aktivním herním projevu a přímočaré hře směrem do soupeřovy brány. Zde mohu zcela upřímně říct, že nasazení elévů v mnohých zápasech předčilo i nasazení hráčů ve vyšších kategorií, včetně těch mužských.

Na zápasech jsme měli 3 hlavní cíle, které jsme po každém zápase vyhodnocovali:

  • Bavila nás hra? Proč ano/ne?
  • Měli jsme spoustu šancí dát gól? Proč ano/ne?
  • Byli jsme rychlejší a silnější než soupeř? Proč ano/ne?

Klíčový byl samotný pohled hráčů a jejich přemýšlení nad hrou, neboť právě tím vychováme kvalitní a vnímavé hráče. Zároveň jsme tímto přístupem dokázali transformovat frustraci z obdrženého gólu na motivaci vstřelit další branky. Na druhou stranu je nutné přiznat si, že technická vyspělost našich hráčů nedosahovala kvalit většiny soupeřů. Proto bude nutné se v následující sezóně více zaměřit na tuto herní činnost.


Mladší žáci

Hůře se hodnotí tréninkový rok, ve kterém jsme měli před sebou ještě minimálně dva měsíce a nemohli tak dotáhnout všechny plánované věci. Kategorie mladších žáků a elévů letos čekal nově propojený model tréninků, kde jsme hráče rozdělili do dvou výkonnostních tréninkových skupin, abychom s nimi mohli efektivněji pracovat. Zkušenost z letošní sezóny nás utvrdila, že to byl dobrý krok a navážeme na to i v následujícím ročníku.

Do sezóny jsme šli s vícero cíly. Ty stěžejní ani nebyly přímo florbalové, ale týkaly se propojení hráčů do fungujícího kolektivu a pozvolné zvyšování zodpovědnosti za své chování i rozhodování. Tady před námi nadále zůstává otevřená práce, ale věřím, že jdeme správným směrem. Florbalově jsme se zaměřili převážně na pilování základních individuálních dovedností s míčkem a na vyšším zapojení aktivity všech hráčů do hry po celém hřišti. Je potřeba zmínit, že naší slabší stránkou nadále zůstává technika na florbalce, respektive klid a jistota hráče při práci s míčkem, a na tomto budeme muset důsledněji pracovat nejen u žáků, ale i v mladších kategoriích. Zase nadruhou stranu pozitivním faktem bylo, že se nám postupně dařilo více aplikovat aktivnější hru s míčkem i bez míčku na malém prostoru, ale také v soutěžních zápasech při hře v pěti, a také zvýšit přímočarost do branky po zisku míčku.

Mrzí nás, že došlo k neočekávanému ukončení sezóny, ale ještě více to, že se nyní nemůžeme s dětmi připravovat přímo, ale věřím, že o to s větší chutí se vrátíme po nucené pauze a budeme trénovat tak, abychom byli lépe připraveni!


Starší žáci

Na začátku sezóny jsme si jasně vytyčili, že náš hlavní cíl nebude vyhrát co nejvíce zápasů, ale primárně výrazně utužit kolektiv a zlepšit si jak florbalové, tak i atletické dovednosti, ale především chuť do hry. Myslím si, že ač jsme sezónu nedotáhli do zdárného konce v podobě návštěvy letních turnajů, tak můžu říct, že jsme výše jmenované naplnili.

I když se nám na turnajích příliš nedařilo, tak nálada v týmu byla výborná. Na posledních turnajích před pauzou byla vidět zvýšená chuť do hry a na herním projevu to bylo znát. Jediný výrazný nedostatek, co nás trápil celou sezónu, byla kolísavá účast na trénincích. Pro mě to byla první zkušenost, kdy jsem vedl kategorii celou sezónu sám a onu zkušenost hodnotím pozitivně.

Věřím, že si starší žáci zkrácenou sezónu užili stejně jako já a ročník 2005, který nyní přechází do dorostenců, bude pod svými trenéry nadále růst a zlepšovat se.

Vloženo     Od
Tags: mládež elévové mladší žáci