Horneti jako rozhodčí

Hráči Marek Samec a Michal Odložilík v rozhovoru o své práci rozhodčího

Horneti jako rozhodčí

Naše svěřence můžete  vidět pravidelně na hřištích jako hráče, ale posledních pár sezón s častější mírou i jako rozhodčí. Navzdory nízkému věku přebírají břemeno zodpovědnosti při rozhodování mnoha utkání napříč regionálními soutěžemi od přípravek až po mužské soutěže. Vyzpovídali jsme tedy Marka Samce a Michala Odložilíka na to, jak oni vnímají svou funkci a prozradí pár rad pro další nové uchazeče.


Prvotně Vás poprosím o to, aby jste se představili, pověděli jak dlouho pískáte a kdo je vaším parťákem v pozici rozhodčího.

Marek: Jmenuji se Marek Samec, je mi 17 let, jako hráč jsem prvním rokem junior. Letos mě jako rozhodčího čeká třetí sezóna. Se svou licencí F jsem pískal nejčastěji pískal kategorii starších žáků, ale okusil jsem i kategorii dorostenek. Momentálně nemám stabilní rozhodcovskou dvojici.

Michal: Zdravím, mé jméno je Michal Odložilík, florbal hraji již 5 let, z toho zároveň jeden rok pískám a mám licenci F. Mý kolegou je Dominik Zapletal.

Proč si se rozhodl v poměrně mladém věku vyzkoušet roli rozhodčího?

Marek: Původně jsem hledal zajímavou brigádu v průběhu celého roku. Když jsem se dozvěděl o této možnosti hned jsem byl nadšený. Mohl jsem kombinovat své hobby, tzn. florbal, a vydělat si atraktivní peníze.

Michal: Zajímavý přivídělek za poměrně málo času a považoval jsem to za zajímavou zkušenost.

A co tě baví na práci rozhodčího?

Marek: Právě samotná hra. Mohu si vyzkoušet florbal z jiné pozice a zároveň mít obraz o obrazu hry v jednotlivých kategoriích. Z tohoto pohledu považuji za zajímavou kategorii starších žáků, která nabízí atraktivní zápasy.

Michal: Baví mě to, že jednotlivá utkání jsou různá. A zároveň se mohu podívat na zápasy, zejména mladší žáci,

A opačně, co nenávidíš z pozice rozhodčího?

Marek: Poněkud hůře se vyrovnávám s tlakem, který je na rozhodčí kladen. Slovní projevy zejména od fanoušků a trenérů směrem k rozhodčím vnímám spíše z negativně.

Michal: Nátlak na rozhodčího. Když udělám chybu, tak to hnedka využijí trenéři a hráči proti mně.

Rozhodčí nahlíží na hru z jiné perspektivity a vnímá ji s trochu větším odstupem než samotní hráči. Využíváš nabité zkušenosti z pozice rozhodčího i jako hráč?

Marek: Ano. Dříve jsem byl poněkud impulzivnější směrem k sudím. Nyní jsem shovívavější, neboť sám vidím, že kritika rozhodčích spíše uškodí než pomůže. Takže už tolik neřvu. (smích)

Michal: Určitě. Jakožto kapitán musím znát dobře pravidla při komunikaci s rozhodčími.

Poslední dobou roste zájem mladých vyzkoušet si práci rozhodčího. Co by jsi ty, jakožto zkušenější, doporučil nováčků a kterou vlastnost by měl mít dobrý rozhodčí?

Marek: Hlavně se nebát učinit důležitá rozhodnutí a vůbec písknout do píšťalky.

Michal: Měl by mít vztah k florbalu a vědět jakým způsobem florbal probíhá. A znalost pravidel je také důležitá.

 

Vloženo     Od
Tags: hornets rozhovor